Nike Classic Cortez

Nike Classic Cortez


Zanalyzovali jsme 313 uživatelských recenzí, 7 videopohledů a 2 další zdroje, abychom mohli stvořit plně objektivní recenzi očištěnou od všech nesmyslů:

11 důvodů, proč KUPOVAT Nike Classic Cortez

 • Majitelé původního modelu z roku 1972 jsou nadšeni, jak moc se značce tento remake povedl. Jeden recenzent dokonce napsal, že se jedná o návrat ve velkém stylu.
 • Boty jsou opravdu stylové, shodla se většina kupujících. Obzvláště se jim líbí retro look a krásně jasné barvy.
 • Několik lidí na modelu Nike Classic Cortez oceňuje velmi kvalitní zpracování.
 • Recenzenti se shodují, že boty na noze jsou velmi lehké a téměř o nich neví.
 • Cortezky můžete nosit téměř ke všemu a vždy to bude vypadat dobře, shoduje se mnoho kupujících. Inspiraci najdete například u této videoblogerky.
 • Pár majitelů napsalo, že kam přijdou, dostávají na boty jen samé komplimenty. Jedna kupující napsala, že doslova zalichotí vašim nohám, protože mají úzký tvar a díky tomu v nich nohy nebudou působit široce.
 • Recenzenti na eshopu Finishline.com jsou spokojení s tím, že boty vypadají ve skutečnosti stejně jako na obrázku.
 • Boty jsou velmi pohodlné, shoduje se většina. Tento videorecenzent říká, že jsou to nejpohodlnější boty, jaké kdy vlastnil.
 • Kožený materiál je měkký a díky tomu bylo snazší boty rozchodit, chválí lidé v recenzích. To ocenil i autor této videorecenze.
 • Mnoho kupujících se shoduje, že jde o cenově velmi dostupné tenisky.
 • Classic Cortez proslavil film Forrest Gump, kde je oblékla stejnojmenná hlavní postava, ztvárněná hercem Tomem Hanksem.

3 důvody, proč NEKUPOVAT Nike Classic Cortez

 • Tenisky postrádají perforaci, jsou tedy neprodyšné a chodidla se velmi brzy zapotí, vadilo několika kupujícím.
 • Kožený svršek je podle některých kritiků nekvalitní. V mnoha případech se opotřeboval již po několika týdnech a tato změna byla viditelná nejen na dotek, ale hlavně na pohled.
 • Volba číslování může být trochu problematická. V mnoha recenzích najdete doporučení, abyste zvolili o půl čísla větší velikost, jinak vám bude obuv těsná.

Shrnutí

Aktuální model Classic Cortez svému předchůdci ostudu rozhodně neudělal. Majitelé modelu chválí autentický design, lehkost obuvi a možnost vzít si boty téměř k čemukoli. Botám ale chybí větrání, což vadilo těm, kteří hledali boty na celodenní nošení. Nejvíce negativních recenzí boty obdržely za číslování, díky němuž byla obuv mnoha lidem malá nebo těsná.

Boty sice nenabízí žádné převratné technologie, ale za to notnou dávku nostalgie. Pokud jste si vždy přáli obout slavné Cortezky a hledáte stylovou koženou obuv, která je lehká a bude vám ladit k víc než jednomu tričku, pak jste na správné adrese. Je-li vaším cílem vzdušná obuv, vhodná na celodenní nošení, pak bude lepší porozhlédnout se po jiném modelu.

Uživatelská hodnocení
 • 81%
  Amazon.com - 81%
 • 86%
  Nike.com - 86%
 • 96%
  Finishline.com - 96%
 • 88%
  Footlocker.com - 88%
 • 97%
  Ostatní uživatelské recenze - 97%
90%

Pouze několik úvodních vět

Celkem 313 uživatelských recenzí (zdroje). Veškerá hodnocení se mohou v průběhu času měnit, a proto neručíme za případné nesrovnalosti.

Příběh bot Nike Classic Cortez

Říká se, že Classic Cortez jsou pro Nike nejdůležitější teniskou vůbec. Návrhářem tohoto slavného modelu je olympijský trenér Bill Bowerman. Samozřejmě o ní přemýšlel jako sportovec. Prioritou pro něj bylo, aby obuv byla vhodná pro běh na dlouhé vzdálenosti a aby si poradila na nerovném povrchu. Vychytávkou byla tlustá gumová podrážka a zvýšená pata, které pomáhaly snížit počet sportovních zranění, např. přetržení Achillovy šlachy.

Boty byly uvedeny na trh v roce 1972 a hned slavily úspěch mezi nejrychlejšími sportovci tehdejšího běžeckého světa. Na LOH v Mnichově je toho roku obuli také američtí olympionici, kterým se na soutěži velmi dařilo, a domů přivezli mnoho medailí. Jistě se i tento úspěch podepsal na vysoké prodejnosti a faktu, že se Classic Cortez staly jakousi vizitkou každého správného Američana.

Jako většina modelů od Nike se i tento dočkal změn designu a materiálu. Na pulty mířily nejen původní modely z nylonu, ale také z kůže a semiše. Ačkoliv měly být Cortezky primárně běžeckou obuví, v průběhu let ji lidé začali vnímat jako lifestylovou obuv. Není pochyb o tom, že právě oscarový film Forrest Gump, kde se boty objevily, měl velký vliv na jejich budoucí směřování.

Ještě pro vás máme několik zajímavostí:

 • Tvrdí se, že Nike okopíroval obuvní značku Onitsuka Tiger, konkrétně model zvaný Corsair. V mnoha ohledech jsou si tyto boty podobné od siluety až po barvy.
 • Černobílý model je údajně spojován s mexickými gangy, které upřednostňují pohodlí a jednoduchý design. Čtyři hispánští teenageři se kvůli tomu dostali v roce 2013 do přestřelky, když někomu odpověděli, proč na sobě mají Nike Cortez.
 • Tenisky se měly jmenovat úplně jinak. Původní návrh Azteca Golden byl inspirován událostmi na LOH v roce 1968 v Mexiku. Jejich jméno mělo ctít velikost mexické linie.
 • Za menší poplatek si můžete své Cortezky customizovat.

Styl

Základní řada bot Classic Cortez má jednoduchý a čistý design, což je umožňuje nosit takřka k jakémukoli outfitu. Unikátní jsou zejména svou kulatou, měkkou špičkou, která připomíná, že tato obuv bývala primárně běžecká.

Dalším nepřehlédnutelným prvkem je Swoosh, neboli ikonická fajfka, která na vnější i vnitřní straně zabírá většinu prostoru. Tyhle tenisky jsou k dostání v řadě barevných variant. V závislosti na zvolené barevné variantě je svršek obuvi buď z kůže, syntetiky nebo nylonu nebo kombinuje více materiálů.

Pohodlí a číslování

Tenisky jistě můžete využít i na běhání, ale primárně slouží jako lifestylová obuv na běžné nošení. Má gumové tlumení zajišťující stabilní trakci a pěnovou podrážku se stromečkovým vzorem pro odlehčení tlumení.

Classic Cortez je poměrně úzká obuv, která nemusí padnout všem. Chvíli může trvat, než je rozchodíte, ale při běžném nošení jsou pro většinu lidí příjemné. Máte-li širší nárt, častěji vám otékají nohy nebo plánujete v botách nosit ponožky, uděláte dobře, pokud zvolíte o půl čísla větší velikost. 

Video(recenze)

Zdroje

 1. Uživatelské recenze [1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [9], [10]
 2. Videopohledy [1], [2], [3], [4], [5], [6]
 3. Jiné zdroje [1], [2]

Rate this post