Nike Cortez

Nike Cortez


Zanalyzovali jsme 677 uživatelských recenzí, 4 videopohledy a 4 další zdroje, abychom mohli stvořit plně objektivní recenzi očištěnou od všech nesmyslů:

13 důvodů, proč KUPOVAT Nike Cortez

 • Uživatelé si oblíbili elegantní a klasický vzhled bot.
 • Několik recenzentů již ohledně své obuvi zaslechlo komplimenty.
 • Tenisky jsou díky měkkému vnitřnímu polstrování velmi pohodlné, uvádějí kupující. Jeden recenzent si boty původně pořizoval jako součást kostýmu, zjistil ale, že jsou tak pohodlné, že je začal nosit každý den.
 • Lidé si pochvalují to, že se tenisky od svého prvního vydání v roce 1972 příliš nezměnily. Doufají, že zůstanou v nabídce i v budoucnu.
 • Někteří majitelé Nike Cortez si pochvalují, že tyto boty mohou nosit jak s džínami a tričkem, tak s chino kalhotami či oblečením na běh.
 • Použitý materiál je kvalitní a obuv proto dlouho vydrží, zmiňuje několik lidí.
 • Sneakers seženete v několika verzích lišících se materiálem a kombinací barev.
 • Řada recenzentů udává, že vlastní více než jeden pár tenisek, případně si další plánuje koupit.
 • Tenisky se snadno čistí, zmiňuje několik uživatelů. Tvrdí to zejména o kožené verzi.
 • Lidé uvádějí, že Nike Cortez nosí ve volném čase, do práce či do školy. Někteří v nich ale také běhají nebo cvičí.
 • Tenisky jsou lehké a to zejména ty z nylonu či semiše, oceňují uživatelé.
 • Podle většiny kupujících je cena bot přijatelná.
 • Model Nike Cortez si oblíbili i celebrity. Příkladem může být zpěvák Kendrick Lamar, modelka Bella Hadid nebo tenistka Serena Williamsová, která je obula na svou svatbu.

3 důvody, proč NEKUPOVAT Nike Cortez

 • Tenisky jsou podle názoru velké části kupujících příliš úzké. Většině z nich sedí velikost o půl čísla větší. Někteří ale udávají, že tyto boty nejsou vhodné pro široké nohy. 
 • Kožené boty jsou poměrně neprodyšné. Pár vlastníků této verze navíc zmínilo, že kůže má sklony ke krabacení.
 • Jeden majitel nylonové verze si ve své recenzi postěžoval, že boty na mokrém povrchu kloužou.

Shrnutí

Tenisky Nike Cortez původně určené pro vytrvalostní běžce se dnes řadí mezi nejoblíbenější siluety mezi volnočasovou obuví. Uživatelé oceňují jejich nízkou váhu, možnost všestranného využití i dlouhou historii. Na druhou stranu ale upozorňují na to, že číslování bot neodpovídá – problém je v jejich šířce.

Pokud chcete obouvat tenisky, ve kterých běhal i Forrest Gump, hledáte pohodlné boty pro každodenní nošení nebo si chcete pořídit kvalitní obuv za dobrou cenu, s Nike Cortez nešlápnete vedle. Jestliže však máte výrazně širší nohu nebo nepatříte mezi fanoušky minimalistického retro designu, tyto boty pro vás nejspíš nebudou ty pravé.

Uživatelská hodnocení
 • 86%
  Amazon.com - 86%
 • 88%
  Footlocker.com - 88%
 • 84%
  Finishline.com - 84%
 • 93%
  Influenster.com - 93%
 • 91%
  Nicershoes.com - 91%
88%

Pouze několik úvodních vět

Celkem 677 uživatelských recenzí (zdroje). Veškerá hodnocení se mohou v průběhu času měnit, a proto neručíme za případné nesrovnalosti.

Příběh bot Nike Cortez

V roce 1964 Bill Bowerman a Phil Knight založili společnost „Blue Ribbon Sports“, která se zabývala dovozem bot japonské firmy Onitsuka Tiger do Spojených států. V roce 1968 společnost pod vlivem nadcházejících olympijských her změnila svůj název na „Mexico“. Již po třech letech ale přichází další změna – z „Mexico“ se stává „Nike“.

V kontextu mexických olympijských her Bill Bowerman také přichází s návrhem bot, které pojmenovává „Aztec“. V té době ale shodou náhod adidas vydává „Azteca Gold“ a Bowerman je tak nucen svému modelu vymyslet nové jméno. Phil Knight ve své knize Shoe Dog později popsal, jak model získal název, pod jakým ho známe dnes. Bowerman se prý Knighta zeptal: „Jak se jmenoval ten chlap, co porazil Aztéky?“ „Cortez“ odpověděl mu Knight. „Ok, tak boty nazveme Cortez.“

To ale nebyl jediný problém, který tito zakladatelé značky Nike museli řešit. S novým jménem začali vyrábět i své vlastní boty a Cortez byl jedním z modelů, který představili. Práva na jeho design si ale nárokovala i Onitsuka Tiger. Začal tak několik let trvající spor, který v roce 1974 ukončilo až soudní rozhodnutí ve prospěch značky Nike. Zajímavostí je, že Onitsuka Tiger brzy poté představila dodnes poměrně populární Tiger Corsair – obuv s přepracovaným designem bot Cortez.

Tenisky Nike Cortez byly představeny během olympiády v Mnichově 1972 a ihned si získaly početnou řadu fanoušků. V roce 1975 byla na trh uvedena nylonová verze bot. Nike brzy přišel i s dámskou variantou těchto tenisek. Ty se staly velmi populární poté, co se v nich objevila herečka Farah Fawcettová v pořadu Charlieho andílci.

Vlna popularity Nike Cortez se opětovně zvedla v roce 1994, kdy byl natočen film Forrest Gump. Právě boty Cortez jsou ty, v nichž Forrest běžel 3 roky, 2 měsíce, 14 dní a 16 hodin. Tyto tenisky se objevily také v seriálu Seinfield a ve filmech Karate Kid či Vlk z Wall street.

Nike se k modelu vrací ještě několikrát, úspěšné releasy tak vychází například v letech 2008, 2010 nebo 2015. V roce 2017 tyto tenisky oslavily 45. výročí, klasická silueta bot Cortez ale zůstává nezaměnitelná.

Styl

Díky prostému designu se tenisky Nike Cortez hodí ke každému outfitu. Vybírat můžete z široké palety barev od černé až po růžovou. Široká je i nabídka materiálu, ze kterého jsou boty vyrobeny (kůže, nylon, semiš). Na boku bot je klasická fajfka, na patě i jazyku je vyobrazen název značky Nike. U některých verzí najdete na tkaničkách kovový štítek s nápisem Cortez 72 na připomínku prvního vydání bot.

Pohodlí a číslování

Tenisky Nike Cortez jsou velmi pohodlné boty a to zejména díky vydatnému vnitřnímu polstrování. Doporučujeme je tak i pro každodenní nošení. Počítejte s tím, že v kožené variantě se vám mohou více potit nohy, pokud tedy sháníte boty na léto, sáhněte spíše po nylonové nebo semišové verzi.

Dávejte si pozor na to, že číslování zcela neodpovídá. Doporučujeme proto pořídit si boty ve velikosti o půl čísla větší (v US číslování). 

Video(recenze)

Zdroje

 1. Uživatelské recenze [1], [2], [3], [4], [5]
 2. Videopohledy [1], [2], [3], [4]
 3. Jiné zdroje [1], [2], [3], [4]

Rate this post